Претражи овај блог

четвртак, 16. јануар 2014.

Sibir

Sibir je ogromno prostranstvo koje pripada Rusiji. Taj veliki region zauzima skoro čitavu severnu Aziju, a ruska carevina je ovaj mahom negostoljubivi prostor zauzimala od XVI do XIX veka. Osim Evroazijskih stepa region Sibira se prostire od planina Ural do artkrika, i odatle do planina severnog Kazahstana, te do granica Mongolije i Kine. Sa preko 13 miliona kvadratnih kilometara Sibir čini oko 70 procenata ukupne teritorije Rusije, ali tamo živi samo 28 procenata stanovništva ove velike zemlje. Smatra se da ime Sibir potiče iz tatarskog jezika i da znači - uspavana zemlja. I pored toga što se Sibir obično povezuje sa oštrim vremenskim uslovima i jakom zimom, zna se pouzdano da su pre 40 hiljada godina u Sibiru živele najmanje tri vrste ljudi, sa tri različita genetska tipa, a za kasniji period se zna da su u Sibiru živeli nomadski narodi poput Jeneta i Neneta, Huna, Iranskih Skita i turskih ujgura. Prva snažna država na tom prostoru bio je sibirski kanat, čije je sedište bilo blizu današnjeg Tobolska. Sa raspadom Zlatne Horde ponovo se uzdiže sibirski kanat, a Jakuti se preseljavaju u oblast bajkalskog jezera. U XVII veku Rusija izlazi na Tihi okean, dok u XIX veku Sibir postaje kolonija velikog broja zatvora u kojima je bila preko miliona i dvesta hiljada zatvorenika. Sovjetsko doba nije puno promenilo: Sibir je i tada bio sinonim za veoma nehumane i teške zatvore, koje je organizovao gulag - uprava za radno popravne logore i kolonije. Tek posle drugog svetskog rata krenula je intenzivnija industrijalizacija Sibira, a zatovrenici su radili na izgradnji fabrika, gradova i infrastrukture uopšte.

Sa površinom od preko 13 miliona kvadratnih kilometara Sibir predstavlja deseti deo ukupnog svetskog kopna. Deli se na najčešće na Zapadno sigirsku ravnicu i centralno sibirski plato. Najviša tačka Sibira je vulkan Ključevskaja Sopka na Kamčatki sa visinom od 4650 metara. Sibir je bogat vodama, velikim rekama i jezerima, poput Bajkalskog jezera, novosibirskog rezervoara, i reka Ob, Lena, Jenisej i drugih. Klima u Sibiru je različita od predela do predela, i kreće se od polarne pustinje, preko umereno kontinentalne do suve stepske, a najčešće se sreće subartička klima. U rastinju preovlađuju tajga i tundra, ali i šume na jugu. Skoro celokupna populacija živi u južnom delu Sibira, uz trrasu kojom se pruža transsibirska železnica. Najmnogoljudniji grad u Sibiru, i treći po broju stanovnika u Rusiji je Novosibirsk, a ostali veliki gradovi su Irkutst, Krasnojarsk, Novokuznjeck, Omsk, Tomsk, Tjumen, Čeljabinsk, Habarovsk, Vladivostok, Jekatetinburg i drugi. Sibir je neobično bogat mineralima i sadrži velike količine skoro svih ekonomski značajnih metala, pa ima najveće svetske zalihe nikla, zlata, olova, molibdena, srebra, cinka, ali i uglja i dijamanata, kao i ogromne neeksploatisane rezerve nafte i prirodnog gasa.

Samo jedan mali deo ovih zaliha se crpi, i taj mali deo čini 70 procenata ukupne ruske proizvodnje sirove nafte. Pored stočarstva, koje je ipak ograničeno vremenskim uslovima, industrija je značajan deo ekonomije, međutim, turizam postaje sve značajniji u Sibiru, i to ne samo u južćnom delu, koji je gušće naseljen, nego i u centralnom sibiru, kao i u nekim severnijim predelima. U sibiru živi oko 38 miliona ljudi, od čega je najveći procenat Rusa, ali ima i mongola, kao i naroda turskog porekla i sibirskih Tatara. Oko 70 procenata tog stanovništva živi u gradovima. Što se religije tiče, najbrojniji su pripadnici ruske pravoslavne crkve, ali veoma je zanimljivo da u Sibiru živi i oko 70 hiljada Jevreja, koji imaju i svoju autonomnu oblast. Takođe, u Sibiru su se još uvek zadržale brojne šamanističke tradicije, koje su veoma karakteristične.
Nije puno poznato da se i u tako retko naseljenom prostranstvu poput Sibira odvijaju godišnji festivali, često sa folklornim motivima, koji su jedinstveni i veoma spektakularni. Sibir nije samo ogromno prostranstvo, Sibir je jedan potpuno nepoznati svet, sa očuvanim prirodnim lepotama, koji je vrlo dugo bio potpuno izvan interesovanja javnosti. Međutim, Sibirski gradovi razvijaju turizam i nude veoma zanimljive i nadasve povoljne aranžmane, kako za posebne vrste turista, poput lovaca i ribolovaca, tako i za sve zaljubljenike u divlju, netaknutu prirodu u kojoj vas očekuje prava avantura.

Sibir čini deseti deo ukupne površine svetskog kopna. Tek u najskorije vreme on je svoja široka prostranstva otvorio turistima i poziva sve koji su željni istraživanja da otkriju divlju stranu prelepe prirode onog predela Rusije za koji se najpre vezuju asocijacije na logore i polarnu zimu.



Нема коментара:

Постави коментар