Претражи овај блог

уторак, 14. јануар 2014.

Prevare

Koliko god da je turizam za pojedine države važan i koliko god da u nekim zemljama i gradovima poštuju turistu, ne samo zbog para koje će ostaviti i ekonomije koju nosi, nego ponegde i zbog najjednostavnijeg, ali i najtoplijeg tradicionalnog gostoprimstva, putovanje neretko ima i svoje mračne strane, kada se turista susretne sa ljudima koji žele sve, osim da mu ukažu poštovanje i gostoprimstvo. 
U pitanju su razne prevare i čitava lepeza način na koji turista može da bude pokraden. I pored toga što države najčešće veoma energično suzbijaju tako negativne pojave, putnik bi stalno trebalo da bude na oprezu. Može se reći da se sve prevare mogu svesti na tri kategorije: kada vam nešto bude naplaćeno skuplje nego što zaista treba, kada ste obmanuti i plaćate nešto što ustvari niste želeli, bilo da ste prevareni u smislu da ste dobili nešto drugo u odnosu na ono što ste želeli, ili da ste uopšte platili nešto što vam je iznuđeno da kupite, a tu je naravno i najjednostavnija krađa kao treća kategorija. 
Prevencija se zasniva na iskustvu, deljenju iskustava i opreznosti. Turisti koji su već obišli neko mesto mogu da vam posvedoče sa čime su se susreli, sa metodama koje prevaranti koriste, a u današnje vreme postoje i agregatori iskustava i komentara na internetu.
Čak i ako vam se desi da vas ipak prevare, nemojte se preterano nervirati. Ukoliko prijavite slučaj u roku od 24 sata, možda i postoje neke šanse da vam novac bude vraćen, a ako se nervirate osim što ste izgubili novac, upropastićete i nekoliko dana od putovanja, što je najgora moguća opcija. Osim toga, ukoliko ste ostali bez nečega što je osigurano, onda će vam popunjena policijska prijava i zapisnik biti neophodni da zahtevate odštetu od osiguranja, te svakako prijavite prevaru u roku od najviše 24 sata. Ipak, nekoliko jednostavnih pravila pomoći će da se u velikoj meri sačuvate od potencijalnih prevaranata.
Ukoliko ne putujete sami, potrudite se da saputnici tačno znaju gde se nalazite u svakom trenutku; najbolje je da delite informacije o ličnim aktivnostima. Ne otvarajte se u razgovoru sa strancima previše; ako im do tančina ispričate u kom ste hotelu odseli, sa kime putujete, čime se bavite - dajete im smernice kako da izvedu prevaru čija ćete žrtva biti vi. Ne nosite bez potrebe veće količine gotovog novca, ili skupe igračke na očigled. Imajte uvek na umu da ne postoji kriminalno povoljna trgovačka ponuda, već da je skoro sigurno prevara. Ne sledite strance koji pokušavaju da vas odvoje od grupe saputnika. Ne obeležavajte prtljag imenima, jer na taj način pružate šansu strancima da se ponašaju neopravdano familijarno sa vama. Niste u obavezi da budete ljubazni sa osobom koja je nasrtljiva i nakon što ste je zamolili da se udalji od vas. Alkohol i druga sredstva utiču na rasuđivanje, pa ne bi trebalo da pijete, osim ako sa vama nisu saputnici ili neka osoba od poverenja. U situaciji kada ste u grupi stranaca koji se međusobno poznaju, vi ste u veoma podređenom položaju; izbegavajte takve situacije. I naravno, uvek bar malo istražite činjenice o destinaciji na koju ste se uputili. Evo popisa najčešćih prevara sa kojima se turisti susreću.
Lokalno stanovništvo je, istini za volju, najčešće veoma gostoljubivo prema turistima i zaista ljudi najčešće i žele da pomognu. Međutim, pod tom maskom se veoma često kriju i prevaranti. Jedna od najvećih zamki tu je i činjenica da turisti imaju običaj da budu ljubazni prema ljudima koji su ljubazni sa njima. Iako ne bi trebalo da se ponašate tvrdoglavo, ili čak i bezobrazno, ne treba ni da budete naivni. Na primer, taksista bi mogao da vam preporuči "bolji" smeštaj. Ali, neretko on dobija procenat od vlasnika ili menadžera tog "boljeg" mesta. Šta više, taksista će vas ponegde i pored vašeg insitstiranja odvesti tamo gde on želi. Preventiva: koristite gradski prevoz kad god je to moguće. Drugi oblik iste prevare je da vam taksista preporuči neku znamenitost, odveze vas tamo da biste otkrili da je ta znamenitost u tom trenutku zatvorena za javnost. Onda će vam ponuditi neko drugo mesto na drugom kraju grada. Jasno, prevoz naplaćuje.
Ponegde će vam lokalno stanovništvo prosto na silu pomagati oko mašina za kupovinu karata ili slično. To je prostor već za ozbiljnu krađu. Budite ljubazni, ali odlučni i ni u kom slučaju nikada nikome ne predajte novčanik u ruke. Čuvajte se i onih koji vam prilaze i govore kako su upravo opljačkani i od vas, iako se jasno vidi da ste turista, traže informaciju o policijskoj stanici, a zadovoljiće se i manjim novčanim iznosom za taksi.
U nekim azijskim zemljama postoje problemi čak i sa uniformisanim službenicima. Razrađena je šema u kojoj vam službenik traži novac vaše zemlje, kao suvenir. Ako mu date iznos niži od onoga koji je on zamislio, nastaviće da traži druge apoene za svoju "kolekciju". Budite veoma obazrivi, jer je podmićivanje zvaničnih službenika izuzetno kažnjivo, pa možete da upadnete u ozbiljnu nevolju. Zato, potrudite se da ograničite konverzaciju isključnivo na službeni deo, a na traženje novca odgovorite ili time da ne razumete zahtev, ili da nemate dovoljno gotovog novca.
Mučnija je situacija sa prosjacima, gde vam prilaze i nešto vam daruju, najčešće pletene narukvice, da bi posle nekoliko trenutaka ćaskanja potražili novac za ono što su vam upravo poklonili i pratiće vas dok ne platiite. Recept za predupređivanje ove prevarantske šeme, koja je posebno česta u Egiptu, ali i u Španiji, jeste vrlo jednostavan: ne prihvatajte nikakve poklone od neznanaca.
U Kairu i Dlehiju čistači cipela će vas iz prikrajka gađati prljavštinom, pa će vam ukazati da su vam cipele prljave. Čišćenje će naravno naplatiti nerealno mnogo. U zemljama trećeg sveta vrlo često će vam prilaziti prosjaci i tražiti novac za lekove za nekog od članova porodice.
Što se preteranog naplaćivanja tiče, ono je takođe veoma često u Aziji, gde će vam taksisti i posebno vozači tuk-tuk vozila reći jednu cenu, a na kraju vožnje će vam reći da je to bila cena po putniku, a ne ukupna cena za relaciju uopšte. Vrlo često će prodavci zaboraviti da vam vrate kusur, ili neće imati sitno da vam vrate. To je naravno još jedan način prevare, ali ako je za utehu u tom slučaju se radi o prilično malim iznosima. Dvostruki jelovnici su još jedna vrlo česta prevara u nekim azijskim, ali na žalost i u nekoliko evropskih zemalja, koje su nekada pripadale takozvanom istočnom bloku. Naime, dok naručujete u rukama držite meni sa cenama, koji kasnije odnesu sa vašeg stola. Kada, međutim, kasnije dođe račun, vidite da je sve začajno skuplje, da bi vam rekli kako ste vi pogrešno procenili i donesu vam istovetan jelovnik, ali sa drugim cenama. Vrsta te prevare je nespecijalni specijalitet. Konobar vam, naime, može ponuditi "specijalitet" koji nije na jelovniku; kad ga donese, videćete da to nije ništa naročito, osim što će biti značajno skuplje nego bilo koje drugo jelo na jelovniku. Na Tajlandu često traže pasoš kao zalog kada iznajmite skuter ili nešto tome slično. Kada budete vraćali vozilo, reći će da ste ga oštetili, i neće pristati da vam vrate pasoš, sve dok ne platite navodno oštećenje.
Nikada ne pristajte ni na kakve igre na sreću sa loklanim stanovništvom: onaj ko je zaista gostoljubiv, ko zaista poštuje turiste nikada tako nešto ne bi ponudio.
Pazite na svoje kreditne kartice i budite oprezni sa njima, budući da se prevaranti u svetu služe i različitim tehnikama - više ili manje sofisticiranim - da bi se dočepali vašeg pin koda. S druge strane, u jednoj zemlji u našem okruže veoma je česta jedna prevara, koju iskusni turisti odavno zovu Maradona. U pitanju je prevara kada turisti prilazi veoma gostoljubiv gospodin, koji započinje razgovor o sasvim nebitnim stvarima, da bi se ubrzo pojavila dva njegova saradnika, koji se predstavljaju kao policajci u civilu i tobože okrivljuju svog saradnika i turistu - navodno kriminalca, za nelegalnu trgovinu devizama, i zatražiće da im predate novčanik i ispraznite džepove. Nemojte to nipošto raditi.Upozorite ih da ćete pozvati policiju, i oni će otići. Veoma je značajno da ne paničite.
Sve u svemu, turistu mogu da očekuju brojne neprijatnosti, samo ako dozvolite da budete lak plen za prevarante, koji su iskusni kriminalci i svaki scenario su razradili mnogo puta ga ponavljajući. Čuvajte se, da bi ste uživali u putovanju. Ako se desi nešto što vam upropasti celo putovanje, posebno ako je odmor u pitanju, šteta je nemerljivo veća od novca koji ste izgubili u prevari.





Нема коментара:

Постави коментар